Nihal Salda - Reva: ''Reva''ya dikkat kesilmeli / Yavuz Hakan Tok
07.02.2012

NİHAL SALDA - "REVA''

Denizli'de başlayan aktif müzik yaşantısını İstanbul'da konservatuar eğitimi alarak taçlandıran Nihal Salda, genç yaşlarından itibaren gönül verdiği halk müziğinde sağlam adımlarla ilerleyerek bugünlere kadar gelmiş. Çeşitli koro ve solo sahne çalışmalarının yanı sıra albümlerde vokalistlik de yapan, bir dönem müzik öğretmenliği yaparak işin akademik kulvarında da yürüyen Salda, ilk albümünü geçtiğimiz yılın son günlerinde Ada Müzik etiketiyle yayımladı.

Altı türkü formunda bestenin yer aldığı albümde üç de anonim türkü düzenlemesi var. Ne ki gerek Cihan Sezer tarafından yapılmış düzenlemeler, gerekse Nihal Salda'nın şarkıcılık tekniği, bu albümü bir halk müziği albümü olmaktan çıkarıyor. Yine Anadolu motifleri süslü şarkılar, yer yer batı enstrümanlarının ağırlığının hissedildiği bir sentez formunda, kulaklarımızın seksenlerden bu yana aşina olduğu bir türün peşinden gidiyor.

Caz etkileri hissedilen İlyas Keçeci bestesi "Divâne", Anadolu-pop tadında düzenlemesiyle "İğdenin Dalları", klasik halk müziğinin çok seslileştirilmesi denemelerinden ilham almış gibi duran "Gidin Bulutlar Gidin", bir Metin Özülkü bestesi olan ve daha önce Edip Akbayram tarafından seslendirilen "Kuşlar", albümde öne çıkanlar. Bunlara karşın bütüne baktığınızda, "Reva" adı verilmiş bu albümün bugüne dek bu türde yapılanlardan farklı bir yola gittiğini, yeni bir öneri getirdiğini söyleyebilemek mümkün değil.

Nihal Salda'nın teknik anlamda son derece doğru şarkıcılığının, artistik anlamda da olgunlaşması için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi görünüyor. Zira şarkı söylerken tekniğin dozunu kaçırmak, söylediğiniz şarkının ruhunu kaçırmanıza da yol açabiliyor ki aradaki çizgi de bazen kulakla duyulmayacak kadar ince olabiliyor. 

Kendi dinleyicisini bulacak ve en azından Salda'nın tanınmasını sağlayacak bu albüm, eğitimli ve deneyimli bir şarkıcının bundan sonra çok daha iyi işler yapmasının yolunu açması işten bile değil. Sadece bu nedenle bile "Reva"ya dikkat kesilmeli.

Yavuz Hakan Tok

 


SON EKLENEN 5 HABER