Bulutsuzluk Özlemi "Bedreddin" 29 Ekim de müzik marketlerde ve tüm dijital platformlarda!
27.10.2021

“BEDREDDİN”
BULUTSUZLUK ÖZLEMİ

“Bedreddin”, Nazım Hikmet’in “Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı”nın Rock Oratoryo formunda bestelenmiş ve kaydedilmiş 10. Bulutsuzluk Özlemi albümü..

Grubun kurucusu, gitaristi ve solisti Nejat Yavaşoğulları tarafından bestelen bu büyük eser, 14. Yüzyıl mutasavvıflarından Şeyh Bedreddin’in, dönemi içerisinde insancıl bir ütopya olan toplumcu fikirleri, bu fikirler etrafında Ege ve Balkanlarda gelişen ayaklanmaları konu alıyor.
Albümün düzenlemelerinde, koro ve orkestra partilerinin yazımında kompozitör, şef Murat Cem Orhan’ın imzası var.
Oyuncu Fırat Tanış, anlatıcı olarak çalışmaya değer katan bir diğer önemli isim… Dönemi tanımlayan, olaylar/şiirler arasında köprü kuran metinler, Tanış’ın sesi ve yorumuyla albüme dramatik bir derinlik kazandırıyor.
Uzun bir zaman dilimine yayılan çalışmanın pilot kayıtları Serdar Öztop Stüdyo, Ada Stüdyo ve Serdar Ateşer’in Ayvalık’taki stüdyosunda yapıldı. Yaylılar ve bas kayıtları Ege Semercioğlu Stüdyo’da yapılan albüm, diğer kayıtlar ve mix süreçleriyle Ada Stüdyo’da tamamlandı. Mastering çalışması ise Hakan Kurşun’un sabırlı ve özverili uğraşı ile gerçekleşti.

Albümün dikkat çeken bir diğer özelliği, grubun mevcut kadrosuyla birlikte eski kadrosundan önemli isimlerin de kayıtlardaki varlığı… Nejat Yavaşoğulları (vokal, akustik, elektrik gitarlar) ile birlikte, elektrik gitarlarda Akın Eldes, Deniz Demiröz, Serdar Öztop, basgitarda Sunay Özgür, Ahmet Pekmezci, piyanoda Sina Koloğlu, davulda Gencay Kıymaz ve Mert Alkaya albümde grup kadrosundan yer alan isimler… Koro, yaylı ve nefesli gruplarıyla birlikte, Mehmet Özen (basgitar), Evrim Özkaynak (solo vokal) ve Cem Ergunoğlu yapımda katkısı olan konuk sanatçılar…

Pre Save


SON EKLENEN 5 HABER