Mehtap Meral: “Şiir tutkum edebiyat hocama aşkımla başladı” / Milliyet
11.01.2014

“Şiir tutkum edebiyat hocama aşkımla başladı”

Her salı Sakman sahnesine çıkıp müzik ve şiiri bir araya getiren Mehtap Meral müzisyenliğinin yanı sıra şiir de yazıyor. Meral: “Şiire olan ilgimin tutku halini almasının bir aşkla başladığını söyleyebilirim. Edebiyat öğretmenime olan aşkım sayesinde daha çok şiire ulaşmaya çalıştım, daha çok yazmaya başladım”
 
“Şiir tutkum edebiyat hocama aşkımla başladı”
Aydil Durgun aydil.durgun@milliyet.com.tr
 
İlk albümü “Aşk” ile ses getiren Mehtap Meral şu sıralar bir yandan yeni albümü için çalışıyor bir yandan da her salı Sakman’da çok özel bir programla sahneye çıkıyor. Kendisinin de bir şiir kitabı olan ve ikincisinin yolda olduğunu söyleyen Meral, Cezayir Sokağı’ndaki Sakman sahnesinde şiir ve müziği bir araya getiriyor. Kimi zaman bir şairi konu ediyor sahnesinde, kimi zaman etkilendiği bir şiiri...
 
 Müzik ve şiiri sahnede birleştirdiğiniz bu konsept nasıl çıktı ortaya? Her salı sahnede nasıl sürprizler bekliyor dinleyicilerinizi?
 
Müzik ve şiir hayatımın çok önemli iki parçası. Bu nedenle sahnede kimi zaman müzikle kimi zaman salt bir dize olarak konuk oluyor şiirler gecelerime. Sakman’daki ilk sahnemde yaşayan en önemli şairlerimizden Gülten Akın’ın şiirinden bestelediğim bir şiir bestesinin öncesinde Akın’ın son kitabı “Beni Sorarsan”dan ve önsözünden bahsettim örneğin. Bahsetmesem olmazdı çünkü öyle çok etkiledi beni... Salı akşamları Sakman, insanların iş sonrası buluştuğu, hayatın kaosundan uzaklaşıp şiirle, müzikle, dansla hayata ve kendilerine yakınlaştığı bir yer olsun istiyorum. Mutlu olsunlar ve güzellikleri paylaşsınlar beni dinleyenler. Bütün çabam bunun için.
 
 Sizin şiire olan ilginiz nasıl başladı?
 
İnanın bunun zamanını söyleyemeyeceğim. Söz ve şiir hep vardı benim için. Ancak şiire olan ilgimin tutku halini almasının aşkla gerçekleştiğini söyleyebilirim. Edebiyat öğretmenime olan aşkım bir okur olarak daha çok şaire ve şiire ulaşmamı, yazma denemeleri olan bir genç olarak da daha çok yazmamı sağladı. Ve bu bağ kopmadı hiçbir zaman. İnsanların hayatlarında nefes  alabilmeleri için şiire en az müzik kadar muhtaç olduklarını düşünüyorum.
 
“Daha pop ağırlıklı bir albüm olacak”
 
 Yeni bir şiir kitabı var mı ufukta?
 
İkinci şiir kitabım “Bahçe” üzerinde hâlâ çalışıyorum. Daha doğrusu hayata ve aşka çalışıyorum diyebilirim. Yaşadığım her anın, gördüğüm her şeyin şiirini yazma heyecanıyla doluyum.
 
 İlk albümünüz bir tango albümüydü ve çok ses getirmişti. Yeni albümünüzün hazırlıklarına başladınız mı? Türü ne olacak?
 
Evet, ilk albümüm tango şarkılarından oluşuyordu. Çoğunun bestesi bana aitti. İkinci albümüm yine ağırlıklı olarak benim bestelerimden oluşacak ancak dinleyenlerimi bir tango albümü beklemiyor bu kez. Çalışmalarımız devam ediyor. Kavuşmanın çok uzun sürmeyeceğini söyleyebilirim çünkü ben de şarkılarımı paylaşmak için sabırsızlanıyorum. Daha pop ağırlıklı bir çalışma olacak bu.
 
 Mesleki anlamda hak ettiğiniz yere gelmediğinizi düşündüğünüz oluyor mu?
 
İlk yıllarda egomun bana bunu söylettiği olmuştur. Ancak şu anda şarkı söylemenin, şiir yazmanın, keman çalmanın, dans etmenin kendisiyle ilgileniyorum. Asıl olanın bu olduğuna inanıyorum. Daha çok tanınmak, daha çok para kazanmak gibi şeylerle  ilgilenirken var olanın güzelliğini kaçırmak istemiyorum. Ben yaşadığım sürece şarkı söyleyerek, şiir yazarak sanatla yaşayacağım. Var oluşumun nedeni bu mu bilmiyorum ama mutluluğumun nedeni bu. n
 
“Ben şarkı söylerken dünya değişiyor”
 
 Çocukluğunuzu anlatır mısınız?
 
Çocuk olmaktan çok hoşlandığımı söyleyemem. Büyümek istiyordum bir an önce. Büyümek bana müthiş bir özgürlük gibi geliyordu. Annem, babam ve kız kardeşim... Birbirimize çok bağlı bir aileyiz. Sivaslı ve Alevi bir ailenin çocuğu olarak türkülerle, sevgi ve bilgelik dolu bir felsefeyle büyüdüm. Babam bana iyiliğin ve okumanın güzelliğini öğretti. Her zaman çabalarımın arkasında, hayatla ilgili dertlerimde yanımda olan bir ailemin olması büyük bir özgüven yarattı bende. Çocukken de böyleydi, şimdi de böyle.
 
 Müziğe nasıl başladınız?
 
İlk profesyonel eğitimimi Ruhi Su Vakfı ve Ruhi Su Dostlar Korosu’nda aldım. Sonra Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü’nü bitirdim. Okul sonrasında da çeşitli mekanlarda şarkılar söyledim. Kendi şarkılarımı yazdım. Ve ilk albümüm “Aşk”la dinleyenlerimle buluştum. Daha yolun başındayım. Anlatacak, paylaşacak çok şeyim var. Şarkı söylüyorum çünkü ben şarkı söylerken dünya değişiyor. En azından benim ve o an beni dinleyenler için... Dünyayı bir şarkılık bile olsa sadece güzellikten ibaret kılmak az şey mi?
 

SON EKLENEN 5 HABER

Mehtap Meral