"Yaşam Boyu Başarı Ödülü" Okay Temiz'e İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından verildi / Cumhuriyet
01.07.2011

18. İstanbul Caz Festivali törenle açıldı
İstanbul Caz Festivali Açılış Töreni'nde Festivalin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü", 50 yılı aşkın müzik kariyeri boyunca Anadolu'nun sesleri ve müziğini, caz ve güncel müzikler ile birleştirerek uluslararası sahneye taşıyan Okay Temiz'e İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı tarafından verildi.

Cumhuriyet Haber Portalı

İstanbul- Sunuculuğunu Toprak Sergen’ın üstleneceği İstanbul Kültür Sanat Vakfı(İKSV) tarafından düzenlenen 18. İstanbul Caz Festivali, bu akşam saat 20.30’da The Marmara Esma Sultan’da gerçekleştirilen açılış töreni ve konserle başladı. Gecede "Yaşam Boyu Başarı Ödülü" sunulan Okay Temiz; "Çok özel bir günde,  İKSV’nin böyle bir organizasyonuyla,  bu kadar kültüre senelerce yardım etmiş olan İKSV’den bu ödülü almam benim için ayrı bir değer taşyor. Bu benim yaptığım sanat maratonunun sonu değil tabii. Genelde; “al sana bir ödül hadi bay bay derler ya”. Bu beni gaza da getirmez. Ben kendi yolumu zaten biliyorum ama bu paylaşım açısından, beni anlamaları açısından çok değerli.  Şakir Beye büyük hürmetlerim, her zaman büyük saygım vardı. İşin başında zaten o vardı. Bu aldığım ödüller içinde en sweetie bir ödül.” sözleriyle herkese teşekkür etti.

Törende bu yıl 14. kez “Festival Sponsorluğu”nu üstlenen Garanti Bankası’nın yanı sıra festivalin en yüksek katkıda bulunan sponsorlarına da Bülent Eczacıbaşı tarafından birer teşekkür plaketi sunuldu.

Törenin ardından, festivalin açılış gecesi iki bölümden oluşan açılış konseriyle devam etti. Gecenin ilk bölümünde Simavi, ikinci bölümünde ise Türkiye caz sahnesinin önemli bir ismi Emin Fındıkoğlu’nun, vokalde Meltem Ünal, kontrbasta Derya Davulcu ve davulda Monika Bulanda’dan oluşan dörtlüsüne gitarda Hakan Behlil’in katılımıyla oluşan ekibi sahne aldılar.

18. Istanbul Caz Festivali, 1-19 Temmuz tarihleri arasında Paul Simon, Herbie Hancock, Marcus Miller, Jamie Cullum, Natalie Cole, Randy Crawford ve Amadou & Mariam gibi dünyaca ünlü isimlerin bulunduğu 300'u aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı 25 farkli etkinlik mekanında ağırlayacak. Festival, "Caz Kalpli İstanbul" temasıyla festival seyircisinin 20 gün boyunca cazın farklı yorumlarıyla buluşturacak

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=257574


SON EKLENEN 5 HABER