Okay Temiz, atölye öğrencileri sahneye çıktığında deyim yerindeyse ‘ortam yıkılıyordu’ / Milliyet / Şule Yücebıyık
03.07.2011

İstanbul için cazlama vakti!

Galata Kulesi’nin yamacına kurulan dev sahneye ilk olarak Original Pinettes Brass Band çıktı ve ortamı ısındırdı. Sıra Okay Temiz ve Ritm Atölyesi’nin konserine geldiğinde Kuledibi’nde bini aşkın cazsever toplanmıştı.

Bu yıl festivalin ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ nün de sahibi olan Okay Temiz, atölye öğrencileri ve müzisyenlerden oluşan 50 kişilik ekibiyle sahneye çıktığında deyim yerindeyse ‘ortam yıkılıyordu’.

72 yaşındaki perküsyon üstadı Okay Temiz’in sahnedeki dinamizmi görülmeye değer. Afrika ritmleri ve zurna - darbuka senteziyle seslendirdiği ‘Uzun İnce Bir Yoldayım’ yorumu ile başladı konser. Afrikalı ve Türk sanatçıların büyük bir uyumla icra ettikleri etnik parçalar başladığında Kuledibi ahalisi çoktan dans etmeye başlamıştı bile.

Bir süre sonra Galata ile Tünel arasında, yüzlerce kişi mekik dokuyorduk. Jehan Barbur, Social Inclusion Band, Mdungu…Bu genç, yenilikçi ve yaptıkları müzikle dinleyene kendisini dünyanın bir parçası olduğunu hissettiren müzisyenler, Tünel sokaklarını yaşam enerjisiyle doldurmuştu
http://www.milliyet.com.tr/istanbul-icin-cazlama-vakti-/sule-yucebiyik/kultursanat/yazardetay/03.07.2011/1409709/default.htm


SON EKLENEN 5 HABER