BİYOGRAFİ

İdil Meşe

Şarkıcı, şarkı yazarı ve besteci İdil Meşe aşkın ve kaybetmenin, güzellik ve hakikatin hikayelerini birbirine örüyor. İdil Meşe’nin ilk solo teklisi Dünya Halim, şimdi Ada Müzik etiketiyle dünya çapında tüm dijital platformlarda.

İdil Meşe on seneyi aşkın süredir, Avrupa, Türkiye ve Amerika’daki konserlerinde, şarkılarını akustik olarak dinleyicileriyle buluşturuyor. İdil Meşe’ye konserlerinde flüt ve gitarda Jesper Poelke, çelloda Zeynep Ayşe Hatipoğlu eşlik ediyor. Sanatçı akustik konserlerinin yanı sıra, Da Poet’in hip-hop’u ve turntablism’iyle, kendi içsel hikayelerini birleştirdiği grubu Rain Lab ile konserler veriyor. Modern zaman hikayelerini elektronik bir tavırla anlatan ikiliye sahnede, saksafonda Serhan Erkol ve Beril Meşe, trompette Barış Demirel eşlik ediyor. Rain Lab, Kadebostany, Buttering Trio, Rampue, Kruder & Dorfmeister gibi sanatçılarla, Türkiye ve Avrupa’daki konserlerde aynı sahneyi paylaştı. Grup teklisi "Infatuation"ı Red Bull Berlin Stüdyolarında, prodüktör Christian Prommer’la kaydetti ve ilk kısaçaları Noiseist Records’dan çıktı.

Akustik grubu ve Rain Lab’in yanı sıra İdil Meşe, Türkiye’nin yetenekli prodüktörlerinden Oceanvs Orientalis’in, Bar25 Records’dan yayınlanan kısaçalarındaki “The Cube”u yazdı, söyledi ve şarkı Acid Pauli tarafından remixlenerek uluslararası bilinirliğe ulaştı. Oceanvs Orientalis’in Kanto Records’dan çıkardığı “General Tales of Ordinary Madness” albümündeki şarkıların her birini Idil Meşe’nin sözleri ve vokali tamamlıyor. İdil Meşe’nin ortaklaşa yazdığı ve vokaliyle yer aldığı şarkılar arasında 90bpm’in Simsiyah, Mehmet Aslan’ın Efsun, Lemurian ve Carlita’nın Ay Taşları şarkıları da bulunuyor.