BİYOGRAFİ

Oğuz Büyükberber & Çağlayan Yıldız

Oğuz Büyükberber, besteci, klarnet sanatçısı, grafik sanatçısı olarak sanat hayatında üretimlerde bulunmaktadır. 
Büyükberber, Türkiye'de ve Avrupa'da özellikle caz, elektronik ve modern müzik dallarındaki çalışmaları ve "bas klarnet”i ile tanınır.
Özellikle Amsterdam ve İstanbul arasında çok çeşitli müzikal birliktelikler oluşturmuştur. N-Collective bünyesinde Office R6, DBO projeleriyle beraber Robert van Heumen ile elektronik çalışmalar yapmıştır. Koan ve Ayşe Tütüncü Üçlüsü'nün değişmez elemanı olarak ağırlıklı olarak Avrupa'da konserler vermektedir.
Müziğin yanında yetkin bir grafik sanatçısı olarak çeşitli projelerde elektronik görsel sunumlar da yapmaktadır.

Çağlayan Yıldız, İzmir’de büyüdü. 18 yaşında gitar, 30 yaşında bas gitar çalmaya başladı.
Yıldız, 1984 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi ve 1990’da mezun olana kadar müzik (blues, rock ve jazz) ve tiyatro çalışmalarını sürdürdü. Sanatçı, 1991’de Bilkent Üniversitesi Caz Bölümü’ne tam burslu girdi ancak tamamlamadı. 1992’den sonra yarı zamanlı Kaş, yarı zamanlı İstanbul’da geçen bir hayat kurarak müzik çalışmalarına devam etti.
Çağlayan Yıldız, Hindistan’a yaptığı ziyaretlerde müzik ve felsefe çalıştı, kitaplar çevirdi. Yıldız, 2000-2003 yılları arasında Amsterdam Konservatuarı’nda Caz Gitar ve Caz Kompozisyon bölümlerinde eğitim alırken, ayrıca yardımcı Caz Bas ve Klasik Kompozisyon dersleri aldı.
Yıldız, 2003’den sonra çağdaş klasik ve elektronik müzik alanlarına yoğunlaşarak Utrecht Konservatuarı’ndan klasik kompozisyon lisansı ve elektronik müzik yüksel lisansı yaptı. Sanatçı, bu dönemde Çağdaş Klasik ve Elektronik Müzik alanlarında pek çok eser yazdı ve projeler gerçekleştirdi.

Oğuz Büyükberber & Çağlayan Yıldız