BİYOGRAFİ

Fairuz Derin Bulut

Okan Yılmaz (org, vokal) ve Demir Kerem Atay' ın (elektro gitar, elektro baglama, vokal) ev çalışmaları ile 1997 yılında temelleri atılan Fairuz Derin Bulut, 2000 yılında Taha Rıza Özmen (bas gitar, vokal) ve Güçlü Başarır'ın (davul) gruba katılmasıyla grup hüviyetini kazanarak çalışmalarına hız vermiştir.

2001 yılında Kundante adlı demosuyla underground piyasada kendisi hakkında farkındalık oluşturmuş ve yine 2001 yılında Roxy Müzik Günleri yarışmasına Kundante adlı demosuyla katılarak 80 küsür grup arasından finale kalan 15 grup arasına adını yazdırmıştır. Bu başarısı sonrasında adı duyulmaya başlayan ve Ömür Güray Gürman' ın (perküsyon, vokal) da dahil olmasıyla sound’unu ve sahne şovlarını geliştiren grup istanbul, Ankara ve Bursa'da, aralarında ülkenin en önemli festival ve etkinlerinden olan H2000 (Ana Sahne), 19 Mayıs Gençlik Festivali (Harbiye Açık Hava Sahnesi), ODTÜ Bahar Şenlikleri, Boğaziçi Üniversitesi Bahar Şenlikleri, Bursa 19 Mayıs Festivali de olan birçok konser ve etkinlikte sahne almıştır.
Roxy Müzik Günlerine tekrar katılan grup Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş ve yine aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi “Battle of The Bands” yarışmasında 3.’lük elde etmiştir. "Kundante" ve "Kacma" adlı şarkıları Hırvatistan'da yayımlanan "Bombardranje New Yorka" adlı toplama albümün iki serisinde ayrı ayrı yer almıştır. Bu dönemde grup artik radyo ve tv programlarına davet edilmeye başlamıştır.
2002 yılında BabaZula grubundan Murat Ertel ve Levent Akman'ın prodüktörlüğünde Kundante adlı ilk resmi albümünün kayıtlarını tamamlamış ve 2003 yılında Ada Müzik etiketiyle yayımlamıştır. Albümün yayımlanmasından sonra hayran kitlesi çoğalmaya başlayan grup birçok konser ve festivalde sahne almıştır. Bu dönemde Ömür Güray Gürman ve Güçlü Başarır ile grubun yolları ayrılmış ve davulda Alican Tezer gruba katılmıştır.
Rockistanbul 2005 festivalinde sahne aldıktan sonra Demir Kerem Atay ve Okan Yılmaz'ın askerlik görevleri nedeniyle grup iki yıl kadar çalışmalarına ara vermiştir. 2006 yılında grup üyelerinin askerden dönmesi sonrasında çalışmalarına hızla başlayan grup, davulda Lale Evren Kardeş ile yoluna devam etmiş ve rap sanatçısı Ayben ile sahne ve kayıt çalışmaları yapmıştır. Bu donemde zaman zaman Esin İris ile de sahnede düet çalışmaları yapan grup Ayben'in Doublemoon şirketinden yayımlanan "Sensin O" adli albümünde "Red Kit" , sanatçının Ursula Tucker ile “featuring” çalışması olan “Will We Ever Learn?” adlı şarkısı ve yine sanatçının Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca ile yaptığı “Rap Rap” düet çalışması ile yer almıştır.
Grubun Ceza ile yaptığı düet çalışması “Zerk-i Ziyan”, Doublemoon etiketiyle dünyanın birçok ülkesinde yayımlanan "Homegrown Istanbul" adlı albümünde yer almıştır. Ağırlıklı olarak Ayben ile birçok şehirde konserler veren, Rock’N Coke ve Ceza 10. Yıl Konseri (Bostancı Gösteri Merkezi) gibi önemli etkinliklerde sahne alan, TV ve Radyo programlarına katılan grup, Lale Evren Kardeş ile yollarını ayırmış ve Güçlü Başarır’ın tekrar gruba katılmasıyla 2010 yılında Doublemoon etiketiyle ülkenin en önemli besteci ve söz yazarlarından Ali Tekintüre eserlerini yorumladığı "Arabesk" adlı ikinci resmi albümünü yayımlamıştır.