BİYOGRAFİ

Cem Tuncer-Nail Yurtsever

Mehmet Cem Tuncer

M. Cem Tuncer 1978 yılında doğdu. 1997 yılında, Akademi İstanbul Caz Bölümünde Sarp Maden ve Gökçen Taşkıran’la Gitar, Semih Korucu ve Mehmet Nemutlu ile Müzik Teorisi, Bülent Ortaçgil ve Önder Focan’la Ensemble çalıştı. 1998 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünü burslu olarak kazandı. Lisans çalışmaları sırasında Neşet Ruacan, Kamil Özler, Ali Perret, L.Butch Morris, Can Kozlu, Aydın Esen, İmer Demirer, Ricky Ford, Selen Gülün, Mike Wilkens, Jeff Mcaulley, Ayşe Özbekligil gibi çok değerli müzisyenlerle çalıştı.

Kendi adına ve çeşitli gruplarla 1999’da Sfinks Muzik Festivali (Belçika) ve Amsterdam Muzik Festivali (Hollanda); 2000’de Hildesheim Muzik Festivali (Almanya); 2002’de Gent Muzik Festivali ve Brüksel Ethnic Muzik Festivali (Belçika) ne katıldı. Ayrıca yurtdışında Zürih, Basel, Stuttgart, Köln, Berlin, Hanoover, Amsterdam gibi birçok şehirde de konserler verdi. Aynı yıl Istanbul Babylon’da Ricky Ford Istanbul Jazz Collective ve Önder Focan ile duo konserler verdi. Ayrıca Önder Focan’nın Purple in Blue projesinde Yardımcı Aranjör olarak çalıştı.

Tuncer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Kompozisyon Bölümünden iyi dereceyle mezun oldu ve 1 sene aynı okulda asistan olarak çalıştı. 2002 – 2008 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Caz Gitar ve Ensemble dersleri verdi.

Tuncer, 2008 Uluslarası Estonya Genç Caz Gitarcısı Yarışmasında Türkiye’yi temsil etti ve 2. liği kazandı. Yarışmasının ödülü olarak katılmaya hak kazandığı 2008 Romanya Garana Caz Festivali ve 2008 Pori Caz Festivalinde Ted Curson, Harvey S., Enrico Granafei, Onder Focan, Vitali Imereli, Reiska Laine,Toivo Unt ,Marian Petrescu, Jyrki Kangas gibi isimlerle çaldı. Bunların yanında Ali’nin Sekiz Günü, 2008 (2009 Istanbul Film Festivali Müzik Ödülü ); Vali, 2008; Dilber’in Sekiz Günü (2009 Ankara Film Festivali Müzik Ödülü); Acı, 2009; Sonsuz, 2010; Türkan, 2011 filmlerinin ve Gece Sesleri, 2008- 2009; Rüzgar, 2008; Servet Avcısı, 2008; Sinekli Bakkal, 2008; Öyle Bir Geçer Zaman Ki, 2010; Canan, 2011; Adını Feriha Koydum, 2011; Canım Babam, 2011 gibi TV Dizi Serilerinin müziklerini yaptı. Ayrıca, Walt Disney yapımı High School Musical, 2008 (Türkiye) da Vokal Koçluğunu üstlendi.

Caz kariyeri ve film müziklerinin yanı sıra Tuncer, Sezen Aksu, Zuhal Olcay, Deniz Seki, Jülide Özçelik, Aykut Gürel & İrem Records ile çalışmakta, turnelerde yeralmakta ve çalışmalarına stüdyo müzisyeni, aranjör, besteci, ve prodüktör olarak devam etmektedir. 2008’den beri TRT Radyosu Hafif müzik ve Caz Orkestrasında görev yapmakta ve Istanbul Teknik Üniversitesi Konservatuarı’nda Türk Müziği Yüksek Lisans çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, Türkiye’de yayınlanan Jazz Dergisi’nde Klinik adlı köşeyi yazmaktadır.


Nail Yurtsever

1972 yılında Bingöl-Kiğı’da doğdu. 1992’de MKM (Mezopotamya Kültür Merkezi) bünyesinde müzik faaliyetlerine başladı. Agirê Jiyan adlı müzik grubunun kurucuları arasında yer aldı. 1993’de Evrensel Sanatlar Merkezi’nde armoni ve piyano eğitimi, 1997’de Timur Selçuk’tan doğu müziği armonisi ve piyano; Oğuz Abadan’dan bas gitar ve solfej dersleri aldı.1996 yılında Agirê Jiyan’ın Adarê albümünün aranjörlüğünü yaptı.

Bireysel çalışmalarına başladığı 1998 yılından itibaren Stüdyo Sound’da tonmayster olarak çeşitli albümlerin kayıt ve mikslerini gerçekleştirdi.

Aynur Doğan’ın Kêçe Kurdan adlı albümünde Hêjîrokê; Nûpel adlı albümünde ise Can Weza ve Ez Keç im adlı şarkıların aranjörlüğünü yaptı. Gülbahar’ın Musikar adlı albümünün aranjörlüğü ve müzik yönetmenliğini Cem Tuncer ile üstlendi. Mem Ü Zin dans gösterisinin müziklerini Ahmet Tabar ile yaptı.

Handan İpekçi’nin yönettiği ve Mazlum Çimen’in müziklerini yaptığı Büyük Adam Küçük Aşk film müziklerinin kayıt ve mikslerini gerçekleştirdi. Hilmi Yarayıcı ile birlikte Seher Vakti (dizi film), Aşk Yolu (TV filmi), Kasaba (Dizi Film), Asi (Dizi Film), Ihlamurlar Altında (Dizi Film), Gece Sesleri (Dizi Film), Acı (Tv Filmi), Dilberin Sekiz Günü (Tv Filmi), Ali'nin Sekiz Günü (Tv Filmi), Vali (Tv Filmi), Sonsuz (Tv Filmi), Sır Gibi (Dizi Film), Rüzgar (Dizi Film) ve Esir Kalpler (Dizi Film) adlı yapımların müziklerine imza attı.