BİYOGRAFİ

Yusuf Gül

Sivas   Çayırova  doğumlu olan Yusuf Gül, 1969 yılında Ankara'ya yerleşmis, ilk, orta, ve lise eğitimini burada tamamlamıştır.

Babası Hasan Gül'ün köy aşığı ve zakir olması sebebiyle müziğin içinde doğmuş, ilk feyzi de "ustam" dediği babasından almıştır.

Müzikle  ilk  olarak 1984 yılında, Musa Eroğlu  Müzik Merkez'inde tanışır. 1986 yılında TRT Ankara Radyosunun açmış olduğu gençlik korosu sınavını kazanarak beş yıl bu koronun çalışmalarına devam eder ve 1991 yılında Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosunda solist olarak çalışmalara başlar.

Aynı yıl müzisyen arkadaşlarıyla birlikte "Telden Dile 1" adlı  kasetini yapar. 1993 yılında da "Telden Dile Müzik Merkezi"ni kurarak, müzikal birikimlerini öğrencilere aktarmaya başlar. İlk solo albümünü 1993 yılında "Yine Gönlüm Hoş Değil" isimli kasetini Ada Müzik’ten çıkartır. 1996 yılında "Telden Dile 2" isimli kaseti, 1997 yılında "Bir Ömüre Türkü", 2001 yılında "Sevdanla Çıktım Yola", 2005 yılında "Yalancı Bahar - Üzülme", 2008 yılında ise ‘’Yalan’’ isimli albümünü çıkartır.

Yurt içi ve yurt dışı konserlerinin yanı sıra, kendi  eserlerine imzasını atan sanatçı, stüdyo çalışmalarında  müzik yönetmenliği de yapar.

Yusuf Gül, halen Ankara'da yaşamını sürdürmektedir.