BİYOGRAFİ

Demirhan Baylan

Müzik kariyerine bas gitarist olarak başlayıp, daha sonra buna şarkı yazarlığı ve ses mühendisliğini de ekleyen Demirhan Baylan 1970 Sivas-Divriği doğumludur.

 Eğitim hayatı Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Mimarlık'ta başlamış fakat bunu tamamlamadan Berklee College of Music'e giderek burada Müzik Prodüksiyonu ve Mühendisliği lisansı almıştır. 1999'da Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ses mühendisliği dersleri vermiştir. Bu arada Deneyevi isimli canlı müzik kayıt stüdyosunu kurmuştur.
 
Müzik tarzı ilk dönemlerinde elektronik, enstrümantal ve deneysel bir noktadan başlayıp üçüncü albümüyle beraber şarkı yazarlığı ve hikâyeciliğe yönelmiştir. Yapı itibariyle pop ve rock stilleri ağırlıklıdır. Müzikal kariyerine Bulutsuzluk Özlemi'nde başlamıştır. Enstrümanist olarak yer aldığı projeler caz, modern müzik ve de rock olarak gruplanabilir.
 

Sanatçının solo çalışmaları Kazık Marka (albüm) 1993, Hayallerimin Tepeleri (albüm) Hades Müzik 1994, Kocakarının Dansı (albüm) Ada Müzik 1995, 1000 Yıl (albüm) Zihni Müzik 1999, Rengarenklerin (albüm) Zihni Müzik 1999, Anlamlı Hatalar (albüm) Demirhan Baylan Ltd.Şti.2003, Deli Fatma'nın Bilmeceleri Demirhan Baylan 2005, Wolpadinga Mavi Ağaç Yayınları (Kitap) 2006, The Fool Is The Devil Demirhan Baylan (internet, albüm/kitap) 2008 ‘dir.

Bas Gitarist Olarak (Bulutsuzluk Özlemi, Kesmeşeker, Mask, Mehmet Güreli, Yavuz Çetin, Velvele, Bettyween, Serdar Öztop, Turqumstances, Kamran İnce ve İstanbu, Modern Music Ensemble, Pinhani) yer aldı.
 
Prodüktör ve Ses Mühendisi olarak (Kesmeşeker Prodüksiyon/Kayıt,  Zardanadam Kayıt Tolga Tüzün - Mastering Engineer,  Feridun Düzağaç - Mastering Engineer,  Ayşe Tütüncü Üçlüsü - Mastering Engineer, Önder Focan - Mastering Engineer, Lifeline - Kayıt ve Mastering Engineer, Cengiz Baysal - Prodüksion/Kayıt, Selen Gülün – Prodüksiyon, Oğuz Büyükberber - Mastering Engineer) yer aldı.