BİYOGRAFİ

Nihal Salda

İlköğretimini Denizli de tamamlayan Nihal Salda, 1991-1996 yıllarında Denizli Belediye Konservatuarı'nda (bağlama, şan, halk müziği nazariyatı) kurslarına katıldı ve bu kurs bünyesinde halk müziği bölüm başkan asistanlığı, enstrümanist, korist ve solist olarak çeşitli görevlerde yer aldı. Özellikle Ege Bölgesinde bir çok konser ve organizasyonlara katıldı.

Oluşumu Denizli de başlayan ''Grup Ada'' adlı müzik grubunda solist ve enstrümanist olarak yer aldı.

Halk müziğine olan sevgisi  ve  akademik olarak daha iyi bir eğitimi tamamlayabilmek için 1997 yılında  İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavlarına girdi ve hem Temel Bilimler hem de Ses eğitimi bölümünü kazandı. Ses Eğitimi Bölümünü tercih ederek  Alaaddin Yavaşça, Yücel Paşmakçı, Prof. Dr. Can Etili Ökten, Selahattin  İçli gibi çok değerli hocalardan eğitim aldı. 

2007-2008 yılında Beyoğlu Piri Paşa İlköğretim Okulunda, 2009-2010 Maçka Akif Tuncel Anadolu Endüstri Teknik  Meslek Lisesinde  Müzik öğretmenliği yaptı.

2009 yılında ‘’Karadut - Rengahenk Türküler III’’ albümünde ‘’Kırmızı Buğday’’ adlı bir Manisa türküsünü seslendirdi ve bir çok albüme vokal yaptı.

İlk solo albümü ‘’Reva’’ ile çıkış yapmaya hazırlanan Nihal Salda, müzik çalışmalarını İstanbul'da sürdürmektedir.