BİYOGRAFİ

Birsen Tezer

Müzikle ortaokul yıllarında tanışan Birsen Tezer 1982 - 1983 yıllarında katıldığı Milliyet Liseler Arası müzik yarışmalarından çeşitli dereceler ile ayrılır. Yüksekokul tercihini müzik eğitiminden yana kullanan sanatçı 1984 yılında İ.T.Ü Türk Musikisi Devlet Konservatuarı sınavlarına girerek eğitime başlamaya hak kazanır. Bir şans eseri kanun enstrümanını seçtikten sonra öğretmeni Erol Deran'dan dersler aldı.

Mezuniyeti ile birlikte profesyonel müzik yaşamına başlar ve ilk önceleri tek bir gitar ile başlayan serüveni 1990 yılında zenginleşerek yerini grup sounduna bırakmaya başlar. İstanbul'un çeşitli mekanlarında grubu ile birlikte kendi zevkine uygun repertuarını oluşturan performanslar sergiledi.

 1998 yılında Bülent Ortaçgil'in Light adlı albümünde Ortaçgil'le Kimseye Anlatmadım isimli şarkıda düet yapar. Daha sonra yine Ortaçgil'in şarkılarından oluşan tribute albüm olan Şarkılar Bir Oyundur'da, Çığlık Çığlığa adlı şarkıyı seslendirir. Bunun yanı sıra İlhan Şeşen, ve Gürol Ağırbaş ile çalışmalar yapar. İlhan Şeşen'in hazırladığı bir film müziğini seslendirdi.

 10 yıl süren Bodrum macerasından sonra İstanbul'a ayak basar basmaz bunca yılın birikimini, yıllardan beri aynı sahneyi paylaştığı grup arkadaşları ile sözel ve müzikal anlamda anlatmaya başlayacağı bir proje ile devam etti. Cihan isimli ilk albümü 2009 yılında yayınlandı. Albümde kendi bestelerinin yanı sıra Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur , İlhan Şeşen ve Zafer Cımbıl 'ın eserlerini yorumladı. Ayrıca bu albümde yer alan Aşk Bu Değil isimli şarkı dünyaca ünlü sanatçıların da içinde olduğu Babylon Bar Vol:2 albümünde yer aldı. Bülent Ortaçgil'in Sen albümünde ‘’İstediğini Yap’’ isimli şarkıda vokal de yapan Tezer ayrıca Hüsnü Arkan'ın ‘’Solo’’ isimli albümünde de ‘’Hoş Geldin’’ isimli şarkıda kendisi ile düet gerçekleştirdi. 

Birsen Tezer ikinci albümü ''İkinci Cihan'' ı Ada Müzik etiketiyle 2013'ün 1 Şubat'ında yayımladı.. Uzun zamandır birlikte müzik yaptığı müzisyen arkadaşları ile çeşitli mekanlarda canlı performans sergileyerek müzikal çalışmalarını İstanbul'da sürdürmektedir..
 

Birsen Tezer