BİYOGRAFİ

Şenay Lambaoğlu

Almanya'nın Kiel şehrinde doğan sanatçı, müzik çalışmalarına öğrenimini sürdürdüğü okul korosu ve orkestrasında başladı. Liseden sonra Pera Güzel Sanatlar Akademisi'nde müzikal ve drama eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Avrupa Topluluğu Bölümü’ne girdiği yıllarda İstanbul'da birçok önemli caz müzisyeniyle çalışmaya başladı.

1997 yılında ABD'de, Boston'da, Milli Bermeyo ile çalışma fırsatı buldu ve aynı dönemde Sheila Jordon'un Harward Üniversitesi'nde düzenlediği vokal atölyesine katıldı.

İstanbul'a döndüğünde Randy Esen ile tanıştı ve caz vokal çalışmalarına onunla devam etti.

1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü'ne girdi ve burada, Yıldız Dağdelen’in şan öğrencisi oldu. Aynı fakültede Ahmet Yürür, Şirin Pancaroğlu ve Alper Maral gibi değerli hocalarla çalışmaya başladı. 2000 yılında, Ukrayna’nın Kiev kentinde, İlyas Mirzayev'in caz albümü kayıtlarında ve konserlerinde yine aynı proje kapsamında yer aldı.

2002 yılında kurulan Beck's Big Band pojesinde caz solisti olarak birçok konserde çok değerli müzisyenle çalıştı. 2005 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamladı.

2007 yılında Cem Koksal'a ait Siyah Beyaz Masallar adında Türkçe sözlü bir rock albümünde yer aldı. 2009 yılında İstanbul Caz Festivali'nde Nilüfer Verdi ve Andreas Buchmann ile aynı sahneyi paylaştı.


İlk solo albümü 'İçimde Aşk Var' 2012 yılında Ada Müzik etiketiyle yayınlandı. Söz ve müziği sanatçıya ait olan albüm için herhangi bir tarz gözetmeksizin yola çıkarak yıllar içinde biriktirdiği müzikal duruşunu caz ile birleştirdi.

20. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nde, "İçimde Aşk Var" albüm projesinde Fransız trompetçi Mederic Collignon ile birlikte yer aldı.

2014 yılında yine ağırlıklı olarak kendi söz ve müziklerinden oluşan ikinci albümü 'Zarf Tümleci'ni dinleyicinin beğenisine sunan sanatçı, Müzik Ekspres tarafından en iyi Akternatif kadın sanatçı ve Boğaziçi Müzik Ödülleri'nde en iyi caz sanatçısı seçildi. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında katıldığı festivallerle son dönem kadın caz vokalistlerinin en önemli temsilcilerinden biri olmasının yanı sıra çağdaş kadın ozan kimliği ile öne çıktı.

Şenay Lambaoğlu 2015 yılında Sony müzik etiketiyle yayınlanan albümünde “Başka Türlü Bir Şey”i müzikseverlerle buluşturdu. Üçüncü albümünde Farketmeden, Seni Düşünmek, Sensiz Olmaz, Uçurtma gibi efsane şarkıları yorumlayan sanatçı; Can Yücel’den Nazım Hikmet’e, Ömer Hayyam’dan Füruğ Ferruhzad’a; unutulmaz ozanların “unutulmaz" eserlerine yer verdi.
Pek yakında Ada müzik etiketiyle çıkacak olan yepyeni projesi "Rüyalarıma gir" ile dinleyicileri ile buluşmaya hazırlanıyor...
 

 

Şenay Lambaoğlu