BİYOGRAFİ

Oğuz Sırmalı
Oğuz Sırmalı 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'na girerek Prof. Yalçın Davran'ın öğrencisi olmuş, 2001 yılında Leyla Gencer' in daveti ve Kültür Bakanlığı'nın bursuyla La Scala Operası'nın akademi sınavına katılmış ve bu sınavda finale yükselmiştir. 2002 yılında Profesyonel Ses Derneği'nin şan Yarışması'nda 1. olmuş ve aynı yıl Kültür Bakanlığı Özel Eğitim Bursu ile Floransa 'da soprano Katleen Lafferty ile çalışmalar yapmıştır. 2004 yılında eğitimini 'Konservatuvar Üçüncüsü' olarak tamamlayarak 'Prof. İhsan Doğramacı Öğrenci Başarı Ödülü'nü almış, mezuniyetinin ardından şan pedagogu Prof. Daniel Ferro' dan özel burs kazanarak İtalya'daki yaz kursuna katılmıştır. 2004-2005 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde ilk defa sahneye çıkmış ve 2007 yılında açılan sınavı kazanarak Ankara Devlet Opera ve Balesinin kadrolu sanatçısı olmuştur.
 
Bugüne kadar Carmen, Uçan Hollandalı, Asabi Bir Adamın Gecesi, Ağrı Dağı Efsanesi, Özsoy, Madam Butterfly, Aşk-ı Memnu, Venedik'te Bir Gece, Rita, Tannhäuser, Evlilik sözleşmesi, Idomeneo, Çingene Baron, Ali Baba & 40, Kont Dracula, Bir Tenor Aranıyor, Gangster, Damdaki Kemancı gibi eserlerde solist olarak rol almıştır. Uluslararası Gaziantep Opera ve Bale Festivalinin başlamasına önayak olmuş ve Devlet Konservatuarlılar derneği ile birlikte Hocası Prof.Yalçın Davran anısına bir şan yarışması organize etmiştir. Bugüne dek Ankara Operasında ki sanatçılık görevinin yanında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü'nde Kurumsal iletişim , basın yayın koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. Türk Hava Kurumu üniversitesinde de Öğretim görevlisi olan Oğuz Sırmalı Dob Genel müdürlüğünde Genel Koordinatör olarak görevine devam etmektedir.
Bugüne dek 2 müzik albümü ve single çalışmalar yapmış, bir çok klibi de yazılı/görsel basında büyük ölçüde yer almıştır. 32 ülkenin katıldığı Türkvizyon 2015 şarkı yarışmasında Jüri Özel barış ödülünü kazanmıştır. 
 
 
Oğuz Sırmalı