BİYOGRAFİ

Kesmeşeker


1990 yılında Cenk Taner tarafından kurulan Kesmeşeker, bugüne kadar verdiği sayısız konser, kadrosunda zaman içinde yer almış birçok değerli müzisyen ve çıkardığı yedi albümle yirminci yılını tamamladı.

1991 yılında “Dipten ve Derinden” albümüyle başlayan maraton, 1993’te “Aşk ve Para”, 1995’te “Tut Beni Düşmeden”, 1998’de “İnsülin”, 1999’da “İçinde İçindekiler Vardır”, 2001’de “İzin Vermedi Yalnızlık” (Cenk Taner) ve 2004’te “Kum” albümleriyle devam etti.

İlk albümünün üzerinden geçen yirminci yılın şerefine bundan önce uzun süre Kesmeşeker’de yer almış elemanlardan oluşan kadro yeniden bir araya geldi ve grup konserlerine hız verdi.  2011 yılı içerisinde “20. Yıl Konserleri” başlığı altında İstanbul ve değişik şehirlerde 20 konser veren topluluk seyircisiyle tekrar buluştu. Grup, 2011 sonunda çıkardığı “Doğdum Ben Memlekette” adlı albümle de bu özlenen birlikteliği taçlandırdı. Albümde yer alan 11 şarkının sözü ve bestesi Cenk Taner’e, düzenlemeler ise Can Alper, Tansu Kızılırmak, Emre Sarıtunalılar ve Cenk Taner’e ait. 1998 yılında Ada Müzik tarafından piyasaya sürülen “Kent Ozanları 1” adlı toplama albüm için Cenk Taner tarafından akustik olarak yorumlanmış, fakat daha önce hiçbir Kesmeşeker albümünde yer almamış olan “Eğ Başını Eğeceksen” de yepyeni düzenlemesiyle bu albümde yer alıyor. Albümden ilk video klip Özkan Aksular yönetmenliğinde, albümün açılış şarkısı “Atlar Dönmedi”ye çekilecek. Grup, albümden sonra gerçekleştireceği kapsamlı bir konser dizisiyle seyircisiyle yeni şarkılarını buluşturmayı planlıyor.

Nihai kadroda yer alan Can Alper, 1994 yılında gruba katılmış, “Tut Beni Düşmeden” ve “İnsulin” albümlerinde gitarist, geri vokalist ve aranjör olarak yer almıştı. 1996 yılında gruba katılan Tansu Kızılırmak ise, “İnsulin” ve “İçinde İçindekiler Vardır” albümlerinde bas ve akustik gitar, geri vokal, besteci ve aranjör olarak yer almasının yanısıra Cenk Taner’in “İzin Vermedi Yalnızlık” albümüne de konuk sanatçı olarak geri vokallerde destek verdi. Yolu Kesmeşeker’le 1998 yılında birleşen Emre Sarıtunalılar da “İçinde İçindekiler Vardır” albümünde davul, perküsyon, geri vokal ve aranjelerde yer aldı.

Grup, bu uzun yolculukta kendisine eşlik eden dinleyicisini şöyle tanımlıyor:
"Kesmeşeker dinleyicisidir ki ‘uçsuz bucaksız azınlık’tır; onlar ‘kaç’ değil ‘kim’dir..."

Cenk Taner  (vokal / gitar)
Can Alper (gitar / geri vokal)
Tansu Kızılırmak (bas gitar / geri vokal)
Emre Sarıtunalılar (davul)