BİYOGRAFİ

Coşkun Demir

1979 yılında Günaydın Gazetesi tarafından düzenlenen son Altın Mikrofon Yarışması'nda "En İyi Şarkıcı" ödülünü alarak müzik dünyasına parlak bir giriş yapmış olan sanatçı; daha sonraki çalışmaları ile de her kesimden insanın takdirini kazandı, pop dünyamız için "klasik" bir isim haline geldi.

Mürefte'de (Tekirdağ) doğan Demir'in Şarköy'de (Tekirdağ) başlayan ilköğrenimi , Bursa'da sona erdi. Bursa Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra da İ.T.Ü.'de Elektrik Mühendisliği eğitimine başladı. Üniversite yılları, Coşkun Demir'in müzik yaşamının da başladığı yıllar oldu. O yıllarda, sanatçı Arı Dörtlüsü adlı bir grup kurarak müzik dünyasına adım attı. Araya giren askerlik ve iş yaşamı, Demir'i müzik çalışmalarından biraz uzağa savurduysa da tamamen koparamadı. 1979 yılında yapılan Altın Mikrofon Yarışması'na katılması, Demir'in seçimini müzikten yana yapmış olmasının bir işaretiydi. Bu yarışmadan elde edilen ödül, Coşkun Demir'in bu konuyla ilgili olarak kafasında kalan son belirsizliği de netleştirdi ve sanatçı zamanının tamamını müziğe ayırarak çalışmalara başladı.

Coşkun Demir'in ilk plağı da, bu yarışmadan hemen sonra yayınlandı. Müzik dünyamızın efsanevi yaratıcılarından Selmi Andak'ın "Sevgiye Tutsak" adlı şarkısının yer aldığı bu 45'lik Yavuz Plak tarafından yayınlandı. Bu plağı müteakiben, Coşkun Demir, Ali Kocatepe ile ortak projelere girdi. Bu işbirliğinin ilk ürünü de, Kocatepe'nin sahibi olduğu 1 Numara firmasının yayınladığı bir plak oldu. Dönemin en önemli bestecilerinden olan Cenk Taşkan'a ait ("Sevgiye Tutsak"da olduğu gibi, bu Coşkun Demir şarkının da sözleri Özdemir Kaptan'ındı) "Bize Kalan Nedir" adlı bu plak sonrası Demir & Kocatepe işbirliği giderek hızlandı. Sanatçı, 1981 yılının Eurovision Türkiye elemelerinde, Kocatepe'nin "Miras" adlı şarkısını seslendirdi. Elemeler sonrası, 45'lik piyasamızın çok zayıflamış olması nedeni ile, bu şarkıya bağımsız bir plak yapılamadı ve aynı yılın birincisi olan (bir başka Ali Kocatepe çalışması olup Modern Folk Üçlüsü ve Ayşegül Aldinç tarafından seslendirilmiş) "Dönme Dolap" ile aynı plakta yer aldı. Demir, 1982 yılında, bütün eleştirmenlerin mükemmel kabul ettiği "Koca Çınar" adlı albümü yaptı. Giderek arabeske teslim olmaya başlamış pop piyasasına rahat bir nefes aldıran bu albüm sonrasında, Demir bir Eurovision elemesine daha katıldı. Sanatçı bu sefer Ali Kocatepe ve Sezen Aksu ile bir araya gelmiş ve "Heyemola" adlı şarkıyı seslendirmişti. Bu ekip, hemen hemen herkes tarafından yarışmanın favorisi olarak gösterilmesine rağmen ipi göğüsleyemedi. Ama son 45'liklerimizden biri olan "Heyamola", büyük satış rakamlarına ulaştı ve Coşkun Demir adını daha da popüler kıldı. Müzik dünyasının tamamen arabeske teslim olduğu yıllarda, Coşkun Demir, doğru bildiğini yapmaktan çekinmedi. 1984 yılı, Demir'in en parlak yıllarından biri oldu. O yıl, Polonya'da yapılan Sopot festivalinde yarışan sanatçı memlekete bir (Türkçe seslendirilmiş bir Polonya şarkısı ile) dördüncülük ile döndü. Aynı yıl, Haldun Dormen'in sahneye koyduğu ve Nilüfer'in baş rolünde olduğu "Çılgınlıklar" adlı müzikalde rol aldı. 1986 yılında yayınlanan "KimO" adlı albüm de Coşkun Demir'in Türk popunun en nitelikli isimlerinden biri olduğunun altını bir kere daha çizdi ama artık "çiğköfte"li oryantal havalar dört bir yanda çınlamaktaydı, bu nedenle de bu albüme gerekli dikkat gösterilemedi. 1987 yılında yayınlanan "Paramparça" adlı albüm de aynı ilgisizlikten payını aldı.

Çoğu arkadaşının aksine, Coşkun Demir 90'lı yılları da oldukça aktif geçirdi. 1991 yılında, Melih Kibar bestelerinin ağırlıkta olduğu "Özledim" adlı albümü yaptı. Ardından, Müjde Ar ve Uğur Yücel ile birlikte bir "kabare show"da yer aldı ve bu gösteri bir yıla yakın sürdü. 1996 yılında, Grup G.A.K. ile birlikte "Eski Sevdalar" adlı albümü yaptı. Çok sevilen Türk Müziği şarkılarının çok çağdaş yeni yorumlarından oluşan bu albüm, 90'larla birlikte ortaya çıkan genç isimlerin yaptığı birbirinin eşi şarkılarla oldukça tekdüzeleşmiş müzik piyasası tarafından yeni bir yol olarak kabul edildi. Daha önce utangaç bir şekilde kendisini göstermiş olan "cover" modası, bu albüm sonrası epeyce hızlandı. 1997 yılında Kahire Uluslararası Şarkı Yarışması'na Selma Çuhacı & Mine Mucur'a ait "Hep Bir Yarın Var" adlı şarkıyla katıldı ve birinci oldu. Sanatçının yaratıcı yanını gözler önüne seren şarkılardan oluşan son albümü ise 2002 yılında yayınlandı.

1983 Eurovision finalinde seslendirilmiş "Dön Bana", Çiğdem Talu ve Melih Kibar'ın birlikte yarattığı şarkıların en güzellerinden biri olan "Koca Çınar", Çiğdem Talu'nun erken vedası üzerine Melih Kibar'ın İlhan İrem ile birlikte yazdığı "Kim O", ve diğer sıra dışı Coşkun Demir şarkıları, elinizdeki bu albüm ile birlikte yeniden gün yüzü görecek, dinleyici ile buluşacak. Coşkun Demir'in yıllar önce sorduğu "Bize Kalan Nedir?" sorusunu son derece net bir şekilde cevaplamakta bu albüm: Bize kalan böyle şarkılardır işte. Bize kalan ve bizi biz yapan şarkılar.

Naim Dilmener