BİYOGRAFİ

Mehmet Güreli

Mehmet Güreli, İstanbul'da doğdu. Ortaokulu Avusturya Lisesi'nde, liseyi Hürriyet Koleji'nde okudu. İki yıl İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde felsefe eğitimi gördükten sonra okulu terk ederek gazetecilik mesleğine soyundu. 1976 yılında Hürriyet Gazetesi’nde işe başladı. 1984'te Nisan Dergisi’ni kurdu ve bu zamanla Nisan Yayınları'na dönüştü. 1985'te ilk öykü kitabı "Sıcak Bir Göz" yayımlandıktan sonra 1987'de ‘Vapurlar’ adlı belgeseli çıktı. Belgeselin müziklerinin yer aldığı kaset bir yıl sonra aynı adlı piyasaya çıktı.
‘Alope'nin Odası’ adlı ikinci öykü kitabı 1993'te yayımlandı. ‘Cihangir'de Bir Gece’ adlı albümünü 1995'te Ada Müzik’ten yayınlandı. 1998 yılında ‘Alope’nin Gözünden’ adlı sergiyle resimlerini de sergiledi. Aynı yıl ‘Yağmur’ adlı albümü de çıktı. Kent Ozanı sıfatıyla öne çıkan Mehmet Güreli'nin 5 albümü bulunuyor.
Uğraşı alanlarını şöyle bir sıralarsak Mehmet Güreli'yi şu adlarla tanımlayabiliriz: Ressam, yazar, yayıncı, besteci, şarkıcı, gitarist, gazeteci, film yönetmeni, kitapçı, karikatürcü...